وزوز

وزوز یا تینیتوس چیست؟

 وزوز گوشtinnitus  به عنوان یک اختلال شنوایی و آزار هنده در است. وزوز درک شنوایی هرگونه صوت یا نویز خارجی در گوش است. این اختلال به عنوان یک عارضه شایع سیستم شنوایی 10 تا 15 درصد افراد را درگیر کرده است. وزوز گوش به تنهایی یک عارضه نیست بلکه علامت بیماری است.

عامل وزوز گوش

سلول های داخلی گوش و ارتباط آن با وزوز

صدای وزوز موقت یا دائم باشد. گرچه یک عارضه بسیار آزاردهنده است اما اغلب اوقات علت خیلی مهمی ندارد و به راحتی قابل مدیریت است. با افزایش سن شدت وزوز گوش افزایش می یابد. خوشبختانه وزوز گوش اغلب قابل درمان است. اغلب با برطرف شدن عارضه مسبب آن این بهبودی صورت می گیرد. و یا اینکه با استفاده از سمعک و یا وسایل کمک شنوایی و روش های کاهش یا پوشاندن صدای شنیده شده در گوش فرد اقدام به بهبود آن می کنند.

 

چه چیزی باعث وزوز گوش می گردد؟

مطرح کردن علت خاص برای وزوز گوش بسیار کار دشواری است. اما عموما این علت پذیرفته شده است که وزو به دلیل تغییری رخ داده است. این تغییر چه به صورت فیزیکی است یا به صورت روانی. اما در هر حال ضرورتا مربوط به گوش نمی باشد. در واقع همانطور که گفته شد وزوز به خودی خود یک اختلال نیست بلکه علامت بیماری می تواند باشد.

دلایل بالقوه وزوز گوش:

کم شنوایی

موهای ظریف سلول های شنوایی با افزایش سن از لحاظ تعداد کاهش می یابد. این تغییر تدریجی هم باعث کم شنوایی و هم سبب شنیدن صدایی در گوش می شود که اگر از طرف محیط بیرون پوشیده نشود بسیار آزار دهنده خواهد بود.

 

قرار گیری در معرض اصوات بلند

سلول های مویی در صورت قرار گرفتن در معرض صدای بلند یا انفجار آسیب می بیند. این آسیب ها خود سبب ایجاد وزوز در گوش می گردد. اگر قرار گیری در محیط پر سروصدا به صورت مداوم باشد این آسیب پیشرونده میشود. در صورتیکه صدای انفجار بسیار بلند باشد مدت زمان کوتاهتری قرار گرفتن در معرض نویز نیز سبب آسیب می شود.

 

اضطراب و آشفتگی

هنوز خیلی واضح نیست که آیا اضطراب می تواند باعث شروع وزوز گوش وشد یا نه. اما ثابت شده که اضطراب سبب تشدید وزوز گوش می شود.

 

عفونت های گوشی

عفونت های گوش میانی می تواند سبب ایجاد کم شنوایی و وزوز گوش شود. گرچه این علائم گذراست، اما بسیار ضروری است که حتما عامل عفونی از طریق پزشک درمان شود.

تجمع جرم گوش

بسته به میزان این انباشتگی در افارد احتمال اینکه باعث ایاد وزوز گوش شوند بسیار است. البته با شستشوی گوش توسط متخصص گوش و حلق و بینی برطرف می شود.

بیماری منیر

یک بیماری در گوش داخلی است که سبب وزوز گوش، کم شنوایی و همچنین سرگیجه های حقیقی می شود.

 

اتواسکروزیس

این بیماری شایع ترین دلیل برای ایجاد کم شنوایی پیشرونده در دوران بزرگسالی است.

 

پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش می تواند بر اثر عفونت گوش، تغییرات فشار هوایی مانند اتفاقی که در حین پرواز هواپیما رخ می دهد، یا قرار گیری در اثر انفجار صوتی رخ دهد.

دلایل دیگر

وزوز گوش می تواند بر اثر ضربه به سر نیز باشد. دلایل دیگر مانند تغییر جریان فشار خون (کم خونی، فشار بالای خون)، واکنش به داروها خاص، نرومای اکوستیکی، دیابت و بیماری تیرویید باشد.

سمعک

1.سمعک به عنوان وسیله ای برای جبران کم شنوایی

سمعک در حقیقیت وسیله ای برای جبران کم شنوایی است. کم شنوای نوعی ناهنجاری در شنیدن طبیعی محسوب می شود. این ناهنجاری در افرادی مطرح است که به هر دلیلی به غیر از اختلالات درکی دچار کاهش شنوایی هستند.

 2. اثر انگشت

اما نکته مهم و  قابل توجهی در اینجا وجود دارد. سمعک به عنوان یک وسیله کمک شنوایی الزاما توسط فرد متخصص شنوایی صرفا  برای فرد خاصی تجویز می شود. این جمله بدان معناست که قالبگیری مخصوص سمعک قابل تعمیم به فرد کم شنوای دیگر نمیباشد. 

چرا که هم در مورد قالب گرفته شده باید گفت که مانند اثر انگشت در هر فردی ویژگی های منحصر به فردی دارد. با این توضیح که کانال گوش دو نفر شبیه به هم نیستند.

از طرف دیگر، از لحاظ ویژگی های تنظیمی، سمعک برای فرد خاص تنظیم شده است. لزوما تکنیک های تنظیمی دو فرد کم شنوا حتی با میزان کم شنوایی یکسان مشابه هم نمی باشد.

3. دقت در علم پیشرفت تکنولوژی

 لذا با توجه به توضیحات داده شده خواهشمند است نگاه خود را به سمعک به عنوان یک وسیله بسیار دقیق کمک شنوایی اصلاح کنیم. 

به علاوه بدانیم که با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه انتظار ما از بهبود طراحی و امکانات سمعک بالا رفته است. پس باید اطلاعات خود را در زمینه این وسیله بسیار مفید و موثر به روز کنیم. چرا که در صورت نیاز به سمعک با دید و آگاهی بهتری به دنبال متخصص در این زمینه برویم.

در رابطه با استفاده  از وسایل کمک شنوایی نیز با پیش زمینه مثبت تری به سمت آن برویم.

در شرکتهای مختلف تولید سمعک تکنولوژی های پیچیده و کاربردی را برای جبران کم شنوایی افراد در نظر گرفته اند.

 در اینجا به اختصار در رابطه با انواع سمعک ها و تکنولوژی های جذاب شرکت های مختلف که هر یک به مدد افراد کم شنوا آمده اند شرح داده خواهد شد

شنوایی

شنوایی

  سیستم شنوایی چیست؟

  سیستم شنوایی از لاله گوش آغاز می شود و تا کورتکس مغز ادامه پیدا میکند. به طور کلی گوش و سیستم شنوایی به سه قسمت خارجی، میانی و داخلی تقسیم می شود. سیستم عصب شناسی شنوایی نیز به دو دسته محیطی و مرکزی تقسیم می شود.

   

  سیستم شنوایی

  سیستم شنوای به بخشهای خارجی و میانی و داخلی تقسیم میشود

   

  گوش خارجی

  شامل لاله و کانال خارجی گوش می شود.

  گوش خارجی

  گوش خارجی شامل لاله گوش و کانال خارجی گوش می باشد.

  گوش میانی

  گوش میانی از پرده گوش آغاز می شود. صوت دریافت شده را از طریق زنجیره استخوانچه ای عبور میدهد. سپس به گوش داخلی منتقل می شود.

   

  هر گونه اختلالی که در فضای گوش خارجی و میانی باشد منجر به ایجاد کم شنوایی انتقالی می شود. که در صورت نیاز، استفاده از سمعک بسیار کمک کننده است.

   

  گوش داخلی

  اما گوش داخلی ارگان های بسیار مهمی در خود جای داده است. حلزون گوش که ارگان حسی دریافت محرک های صوتی است. همچنین مجاری نیمدایره ای و وستیبول ها که ارگان حسی حفظ تعادل در بدن هستند. لارم به توضیح است که ارگان حسی تعادل در گوش در تعامل و همکاری با حس بینایی و ارگان های حسی مفاصل بدن به فرماندهی مخچه در تعادل بیار مهم هستند.

  گوش داخلی

  حلزون و مجاری نیمدایره ای در گوش داخلی